دلایل اعلام انصراف از کاندیداتوری در انتخابات

دوستان عزیز و اعضای محترم کنگره ایرانیان کانادا،

ما امضا کنندگان این نامه جهت باز گرداندن کنگره ایرانیان کانادا به اهداف اولیه خود به عنوان یک نهاد غیر انتفاعی و غیر مذهبی و غیر جانبدار سیاسی و جهت منافع ایرانیان کانادایی به عرصه انتخابات هیات مدیره پا گذاشتیم. متاسفانه تلاشهای ما برای برقراری یک انتخابات عادلانه، شفاف، و قانونی با مقاومت اعضای هیات مدیره کنونی سازمان مواجه گردید.

متاسفانه هیات مدیره در کلیه موارد مهم زیر ناتوان بوده است:

  • تسهیل یک پروسه شفاف انتخاباتی بدون جانبداری از کاندیداهای خاص
  • تسهیل (و عدم دخالت) در پروسه انتخابات با تشکیل یک کمیته مستقل انتخابات تشکیل شده از اعضای شناخته شده و با سابقه کامیونیتی که جانبداری و تعصبی نسبت به کاندیدای خاصی نداشته باشند.
  • ایجاد پروسه ای برای نظرخواهی و مشورت با اعضا برای تغییرات اساسنامه
  • برگزاری یک مجمع عمومی که کاملا خلاف اساسنامه و قوانین استانی است.
  • دادن وقت کافی (بر اساس قانون شرکتها) برای تغییر زمان و مکان برگزاری انتخابات و مجمع عمومی
  • در نظر گرفتن برگزاری مراسم یادبود درگذشتگان تراژدی اخیر در تورنتو و اینکه تمامی مراسم دیگر در شهر به احترام آن به تعویق افتاده است.
  • محاسبه صحیح تعداد حداقلی افراد برای رسمیت یافتن جلسه مجمع عمومی که تنها میبایستی بر اساس تعداد افراد حاضر در جلسه و رای های نیابتی باشد (و نه در نظر گرفتن رای های مجازی که این بر خلاف قوانین استانی است).
  • ایجاد یک پروسه شفاف برای رای دادن اینترنتی که ناظران کاندیداها بر آن نظارت داشته باشند و واجد شرایط بودن رای دهنده ها قابل بررسی باشد.

علاوه بر نارساییهایی که در بالا ذکر شد، اعضای هیات مدیره و یا برخی کاندیداهای رقیب در بوجود آوردن شرایط مسموم و ترور شخصیت بر علیه برخی از ما چهار کاندیدا نقش داشته اند. این فضای مسموم ادامه فعالیت انتخاباتی در فضایی محترمانه را برای ما غیرممکن ساخت.

آنچه در بالا ذکر شد تنها بخشی از نابسامانیهایی بوده است که متاسفانه بدلیل سوء مدیریت هیات مدیره و اعمال جانبدارانه آن، منجر به عدم مشروعیت پروسه انتخاباتی گشته است. همچنین تلاشهای متعدد ما با نامه نگاریها با هیات مدیره برای رسیدن به یک نتیجه متمدنانه و دمکراتیک با پاسخ نامناسب هیات مدیره مواجه شد. همچنین تصمیم اخیر هیات مدیره برای تغییر زمان انتخابات بدون دادن وقت کافی به رای دهندگان، کاملا بر خلاف قوانین شرکت ها بوده و عبور از خط قرمز ما بود.

بنابراین برای ما هیچ راهی غیر از کناره گیری از مسیری که کاملا غیرمشروع است، باقی نگذاشته است. ما واقعا از حمایتهای همه شما و اعضای محترم کامیونیتی متشکریم و همین جا به شما قول میدهیم که این کناره گیری ما نه پایان، بلکه آغازی است برای تلاش همه ما جهت برقراری مشروعیت در کنگره ایرانیان کانادایی و در جهت خدمت به همه کامیونیتی.

از حمایتهای شما سپاسگزاریم و امیداوریم که از حمایت شما در این مسیر برخوردار باشیم.

ارادتمند شما،

رضا‌ سپهر اصفهانی، محبوب بلندی، مهردخت هادی، شایان معین 

۲۸ آوریل ۲۰۱۸